Tarczyca

Choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce ok. 22 proc. osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego, bądź chorowało na nie w przeszłości.

Na choroby gruczołu tarczowego cierpią głównie kobiety, u których występują one aż dziewięciokrotnie częściej niż u mężczyzn. Objawy chorób tarczycy mogą wynikać z zaburzenia czynności tarczycy (nadczynność lub niedoczynność), powiększenia gruczołu – wole (najczęściej z przebudową guzkową – wole guzkowe łagodne lub nowotwory tarczycy), a także mogą być skutkiem zapaleń tarczycy (np. choroba Hashimoto). Mimo, że pacjenci zauważają wiele, często niepokojących objawów, bagatelizują je i rezygnują z wizyty u lekarza.

Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznym wytwarzaniu hormonów  tarczycy. Ich zbyt niski poziom w organizmie niemal od razu daje o sobie znać, ale bardzo często zauważywszy wystąpienie pierwszych objawów choroby takich jak: potliwość, zmęczenie itp., nie potrafią odczytać sygnałów, które wysyła ich organizm, chore osoby uważają, że są one związane z powolnym starzeniem się i w początkowym okresie nie przywiązują do nich większej wagi. To właśnie dlatego, duża liczba osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą, która podstępnie niszczy ich organizm i długo borykają się z objawami choroby, które znacznie obniżają jakość ich życia. Wiele osób nie miało nigdy przeprowadzonych badań kontrolnych.

Co powinno wzbudzić czujność?

Jednym z pierwszych symptomów choroby jest przewlekłe uczucie zmęczenia, senność, osłabienie, trudności w koncentracji, nadpobudliwość, zaburzenia pamięci. Słabszej kondycji psychicznej i emocjonalnej towarzyszy częste uczucie chłodu, marznięcie. Skóra staje się sucha, blada i zimna. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby można zauważyć nadmierne rogowacenie naskórka (szczególnie na łokciach i kolanach), łamliwe włosy, przerzedzenie brwi, problemy w funkcjonowaniu układu trawiennego (zaparcia), a nawet zmieniony głos (pogrubienie strun głosowych) oraz zwiększenie masy ciała. Niedoczynność tarczycy może skutkować również często pojawiającymi się stanami depresyjnymi i obniżeniem sprawności intelektualnej.

Z kolei przy nadczynności tarczycy, chorym często towarzyszy uczucie gorąca, zwiększona potliwość (skóra staje się ciepła i wilgotna), duszność i kołatanie serca czy drżenie rąk. Oczywiście jeden i drugi stan chorobowy mogą ze sobą współistnieć, dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty. Nieleczona nadczynność tarczycy może doprowadzić do wystąpienia przełomu tarczycowego, który stanowi zagrożenie życia.

Jeżeli istnieją jakiekolwiek podejrzenia, że któryś z wymienionych objawów może być związany z chorobą tarczycy, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem, który może potwierdzić występowanie tej choroby po wykonaniu USG tarczycy lub po oznaczeniu hormonów tarczycy i TSH.

Każdego roku u około 3 tysięcy Polaków diagnozowany jest nowotwór tarczycy. Rozpoznanie raka tarczycy w jego początkowym stadium daje pacjentowi ogromne szanse całkowitego wyleczenia.

Około 2–4% osób w starszym wieku ma zdiagnozowaną jawną postać tej choroby.

Najczęstszy typ (70-80 proc. wszystkich zachorowań na raka tarczycy) to rak brodawkowaty.

Zwykle diagnozowany u osób w wieku 30-50 lat, kobiety chorują na ten nowotwór trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Rak pęcherzykowy tarczycy to od 10 do 15 proc. wszystkich przypadków. Często diagnozowany jest u osób w wieku 40-60 lat. Tu również kobiety chorują trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Choroba rozwija się powoli, może przybierać bardziej agresywną formę u starszych pacjentów.

Z reguły w diagnostyce schorzeń tarczycy przebiegających z przebudową guzkową podstawową rolę odgrywa badanie ultrasonograficzne szyi oraz biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, które pozwalają na wstępne oszacowanie charakteru zmian i wybór optymalnej opcji dalszego leczenia.

Specjaliści podkreślają, że wykryte wcześnie choroby tarczycy, umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a także ograniczenie groźnych powikłań zdrowia pacjentów.

 

Szanowni Państwo!

Informujemy, że Placówka Gerimed z przyczyn organizacyjnych jest nieczynna od dnia 25.02.2020 do odwołania.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy, jednocześnie informujemy, że zaistniała sytuacja nie jest wynikiem zaniechań któregokolwiek z pracowników