Nadciśnienie tętnicze

Jak wynika z badań, na nadciśnienie choruje co trzeci dorosły mieszkaniec naszego kraju.

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia charakteryzująca się (stałym lub okresowym) podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. O chorobie mówi się gdy jego wartość przekracza 140/90 mmHg. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób między 35 a 60 rokiem życia. W Polsce na nadciśnienie choruje ponad 10 milionów ludzi. Nadciśnienie  tętnicze jest  chorobą cywilizacyjną i pozostaje najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Wysokość ciśnienia tętniczego wykazuje związek ze śmiertelnością i zapadalnością na choroby układu krążenia.

Objawy

Nadciśnienie tętnicze przez wiele lat przeważnie nie daje żadnych objawów. Czasem zaś występują objawy, które mogą pojawiać się także przy innych schorzeniach, dlatego nazywa się je niespecyficznymi dla nadciśnienia tętniczego. Część chorych dowiaduje się, że ich to dotyczy dopiero w sytuacji gdy trafia do szpitala z zupełnie innego powodu. Zwiastunami choroby są często bóle głowy (najczęściej w okolicy potylicy), krwawienia z nosa, zawroty głowy, pogorszenie tolerancji wysiłku, łatwe męczenie się i zaburzenia snu. Wielokrotnie pierwszym objawem klinicznym jest pogorszenie widzenia.

Przyczyny

 U około 95 proc. chorych na nadciśnienie rozpoznaje się jego pierwotną postać.

Oznacza to, że nie można w sposób jednoznaczny ustalić przyczyny nadciśnienia tętniczego, ani jej usunąć. W większości przypadków nadciśnienie pojawia się z niejasnych powodów.

U pozostałych pacjentów przyczyną problemu może być inne schorzenie np. choroby nerek, układu krążenia, niektóre choroby neurologiczne czy choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (m.in. tarczyca, kora nadnerczy). Na rozwój nadciśnienia wpływa także styl życia – niezdrowa dieta i brak ruchu.

Jednym z czynników, który sprzyja rozwojowi choroby jest otyłość, dlatego tak ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Badania pokazują, że u chorych z nadciśnieniem i 10 proc. nadwagą, zrzucenie 5 kg masy ciała powoduje stałe obniżenie ciśnienia.

Zalecenia

 U wielu chorych wystarczy sama zmiana stylu życia – bez przyjmowania leków – do osiągnięcia zadowalających wartości ciśnienia tętniczego. Wszyscy – poza chorymi z nadciśnieniem tętniczym ciężkim, u których od razu należy włączyć leki – powinni przez kilka miesięcy stosować leczenie niefarmakologiczne. Pojęcie niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia obejmuje:

  • odpowiednią dietę (rezygnację z soli i zastąpienie jej np. ziołami), do diety warto także wprowadzić ryby, warzywa i owoce, należy unikać napojów z dużą zawartością kofeiny czy guarany, ponieważ podnoszą ciśnienie i przyśpieszają pracę serca.
  • podjęcie aktywności fizycznej (najlepiej chodzić na szybkie spacery lub zapisać się na basen minimum 3-4 razy w tygodniu przez 30-40 min).
  • rezygnację z używek (zaprzestanie palenia tytoniu, zmniejszenie spożycia alkoholu)
  • walkę ze stresem

Leczenie nadciśnienia tętniczego trwa do końca życia.

 

Szanowni Państwo!

Informujemy, że Placówka Gerimed z przyczyn organizacyjnych jest nieczynna od dnia 25.02.2020 do odwołania.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy, jednocześnie informujemy, że zaistniała sytuacja nie jest wynikiem zaniechań któregokolwiek z pracowników